Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk


Bipolar bozukluk, duygusal yükselmeleri (mani veya hipomani) ve düşmeleri (depresyon) içeren aşırı ruh hali değişimlerine neden olan zihinsel bir bozukluk durumudur.

Depresyonda olduğunuzda, kendinizi üzgün veya umutsuz hissedebilir ve çoğu aktivitede ilgiyi veya zevki kaybedebilirsiniz. Ruh haliniz mani veya hipomaniye (mani'den daha az aşırı) kayarsa, öforik, enerji dolu veya alışılmadık derecede sinirli hissedebilirsiniz. Bu ruh hali değişimleri uyku, enerji, aktivite, yargı, davranış ve net düşünme yeteneğini etkileyebilir.

Ruh hali değişimleri  nadiren veya yılda birkaç kez ortaya çıkabilir. Çoğu insan bölümler arasında bazı duygusal semptomlar yaşarken, bazılarında herhangi bir deneyim olmayabilir.

Bipolar bozukluk yaşam boyu süren bir durum olmasına rağmen, bir tedavi planını takip ederek ruh hali değişimlerinizi ve diğer semptomlarınızı yönetebilirsiniz. Çoğu durumda, bipolar bozukluk ilaçlar ve psikolojik danışmanlık (psikoterapi) ile tedavi edilir.

belirtiler
Birkaç tip bipolar bozukluk vardır. Bunlar mani veya hipomani ve depresyonu içerebilir. Semptomlar ruh hali ve davranışta öngörülemeyen değişikliklere neden olabilir ve bu da yaşamda önemli sıkıntı ve zorluklara neden olur.

Bipolar I bozukluk. Hipomanik veya majör depresif ataklardan önce veya sonra gelebilecek en az bir manik bölüm vardır. Bazı durumlarda, mani gerçeklikten kopmayı tetikleyebilir (psikoz).

Bipolar II bozukluk. En az bir majör depresif dönem ve en az bir hipomanik dönem vardır ancak hiç manik dönem  yaşanmamıştır

Siklotimik bozukluk. Pek çok hipomani semptomu dönemi ve depresif semptom dönemi (majör depresyondan daha az şiddetli olsa da) olmak üzere çocuklarda ve gençlerde en az iki yıl - veya bir yıl - yaşanmıştır.

Bipolar II bozukluğu, bipolar I bozukluğun daha hafif bir formu değil, ayrı bir tanıdır. Bipolar I bozukluğun manik atakları şiddetli ve tehlikeli olabilirken, bipolar II bozukluğu olan bireyler daha uzun süre depresyona girebilir ve bu da önemli ölçüde bozulmaya neden olabilir.

Bipolar bozukluk herhangi bir yaşta ortaya çıkabilse de, tipik olarak genç yaşlarda veya 20'li yaşların başında teşhis edilir. Semptomlar kişiden kişiye değişebilir ve semptomlar zamanla değişebilir.

Mani ve hipomani

Mani ve hipomani iki farklı bölüm tipidir, ancak aynı semptomlara sahiptirler. Mani hipomaniden daha şiddetlidir ve iş, okul ve sosyal aktivitelerde daha belirgin sorunların yanı sıra ilişki zorluklarına neden olur. Mani ayrıca gerçeklikten (psikoz) kopmayı tetikleyebilir ve hastaneye yatmayı gerektirebilir.

Hem manik hem de hipomanik bir bölüm bu semptomların üçünü veya daha fazlasını içerir:

Anormal derecede iyimser,gergin

Artan aktivite, enerji veya ajitasyon

Abartılı refah ve kendine güven duygusu (öfori)

Uyku ihtiyacında azalma

Olağandışı konuşkanlık

dikkat dağınıklığı

Majör depresif dönem
Major bir depresif dönem, iş, okul, sosyal etkinlikler veya ilişkiler gibi günlük aktivitelerde gözle görülür zorluklara neden olacak kadar şiddetli semptomları içerir. Bir bölümde bu belirtilerden beş veya daha fazlası bulunur:

Üzgün, boş, umutsuz veya ağrılı hissetmek gibi depresif ruh hali (çocuklarda ve gençlerde depresif ruh hali sinirlilik olarak görünebilir)

Belirgin bir ilgi kaybı ya da tüm aktivitelerde - ya da neredeyse hepsinde - hiçbir zevk duymama

Diyet yapmazken önemli kilo kaybı, kilo alımı veya iştahta azalma veya artış (çocuklarda, beklendiği gibi kilo almamak depresyonun bir işareti olabilir)

Uykusuzluk ya da çok fazla uyumak

Huzursuzluk veya yavaşlayan davranış

Yorgunluk veya enerji kaybı

Değersizlik veya aşırı veya uygunsuz suçluluk duyguları

Düşünme veya konsantre olma yeteneğinde azalma veya kararsızlık

İntiharı düşünmek, planlamak veya denemek

Bipolar bozukluğun diğer özellikleri
Bipolar I ve bipolar II bozukluklarının belirtileri ve semptomları, endişeli sıkıntı, melankolik, psikoz veya diğerleri gibi diğer özellikleri içerebilir.
Semptomların zamanlaması, karışık veya hızlı döngü gibi teşhis etiketlerini içerebilir. Ek olarak, bipolar semptomlar hamilelik sırasında ortaya çıkabilir veya mevsimlerle değişebilir.


Çocuklarda ve gençlerde belirtiler
Bipolar bozukluk semptomlarının çocuklarda ve gençlerde tanımlanması zor olabilir. Bunların normal iniş çıkışlar mı, stres veya travma sonuçları mı yoksa bipolar bozukluk dışında bir zihinsel sağlık sorunu belirtisi olup olmadığını söylemek genellikle zordur.

Çocuklar ve gençler belirgin majör depresif veya manik veya hipomanik ataklara sahip olabilir, ancak patern bipolar bozukluğu olan yetişkinlerden farklı olabilir. Ve ruh halleri bölümler sırasında hızla değişebilir. Bazı çocuklarda ataklar arasında duygudurum belirtileri olmayan dönemler olabilir.

Çocuklarda ve gençlerde bipolar bozukluğun en belirgin belirtileri, normal ruh hali değişimlerinden farklı olan şiddetli ruh hali değişimlerini içerebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?
Aşırı ruh haline rağmen, bipolar bozukluğu olan insanlar genellikle duygusal dengesizliklerinin yaşamlarını ve sevdiklerinin yaşamlarını ne kadar bozduğunu fark etmez ve ihtiyaç duydukları tedaviyi alamazlar.

Bipolar bozukluğu olan bazı insanlar gibi iseniz, öfori duygularının ve daha üretken olma döngülerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, bu öforiyi her zaman depresyonun ve duygusal bir çökmenin  takip edeceğini bilmelisiniz.

Herhangi bir depresyon veya mani belirtiniz varsa, doktorunuza veya ruh sağlığı uzmanınıza danışın.

Bipolar bozukluk kendi kendine düzelmez. Bipolar bozukluk deneyimi olan bir akıl sağlığı uzmanından tedavi almak, semptomlarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

 

WhatsApp Destek