Depresyon

Depresyon

Depresyon

Depresyon, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygudurum bozukluğudur. Majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılan bu duygu, düşünme ve davranış biçiminizi etkiler ve çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Normal günlük aktiviteler yaparken sorun yaşayabilirsiniz ve bazen hayatı yaşamaya değmez gibi hissedebilirsiniz.

Depresyon  bir zayıflık değildir ve basitçe "dışarı çıkamaz". Depresyon uzun süreli tedavi gerektirebilir. Ama cesaretiniz kırılmasın. Depresyonu olan insanların çoğu ilaç, psikoterapi veya her ikisiyle daha iyi hissederler.

Teşhis

Doktorunuz depresyon tanısını aşağıdakilere dayanarak belirleyebilir:

Fizik muayene. Doktorunuz fiziksel bir muayene yapabilir ve sağlığınız hakkında sorular sorabilir. Bazı durumlarda, depresyon altta yatan bir fiziksel sağlık sorunuyla bağlantılı olabilir.

Laboratuvar testleri. Örneğin, doktorunuz tam kan sayımı adı verilen bir kan testi yapabilir veya düzgün çalıştığından emin olmak için tiroidinizi test edebilir.

Psikiyatrik değerlendirme. Akıl sağlığı uzmanınız belirtilerinizi, düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranış kalıplarınızı sorar. Bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olması için bir anket doldurmanız istenebilir.

DSM-5. Ruh sağlığı uzmanınız, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM-5) listelenen depresyon kriterlerini kullanabilir.

Depresyon türleri
Majör depresyonun neden olduğu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Sahip olduğunuz depresyon tipini açıklığa kavuşturmak için doktorunuz bir veya daha fazla belirteç ekleyebilir. Bir belirteç, aşağıdaki gibi belirli özelliklere sahip depresyona sahip olduğunuz anlamına gelir:

Endişeli sıkıntı - olağandışı huzursuzluk ile depresyon veya olası olaylar veya kontrol kaybı hakkında endişe

Karışık özellikler - yüksek benlik saygısı, çok fazla konuşma ve artan enerji içeren eşzamanlı depresyon ve mani

Melankolik özellikler -  sabahları kötüleşen ruh hali, iştahta büyük değişiklikler ve suçluluk, ajitasyon veya halsizlik duyguları ile ilişkili bir şeye yanıt eksikliği olan şiddetli depresyon

Atipik özellikler - mutlu olaylar, artan iştah, aşırı uyku ihtiyacı, ret duyarlılığı ve kollarda veya bacaklarda ağır bir his

Psikotik özellikler - kişisel yetersizlik veya diğer olumsuz temaları içerebilecek sanrılar veya halüsinasyonların eşlik ettiği depresyon

Katatoni - kontrol edilemeyen ve amaçsız hareket veya sabit ve esnek olmayan duruş içeren motor aktivite içeren depresyon

Peripartum başlangıcı - hamilelik sırasında veya doğumdan sonraki haftalar veya aylar içinde ortaya çıkan depresyon (doğum sonrası)

Mevsimsel model - mevsim değişiklikleri ve güneş ışığına daha az maruz kalma ile ilgili depresyon

Depresyon belirtilerine neden olan diğer bozukluklar
Aşağıdaki gibi bazı diğer bozukluklar, bir semptom olarak depresyonu içerir. Doğru bir teşhis almak önemlidir, böylece uygun tedaviyi alabilirsiniz.

.Bipolar I ve II bozuklukları. Bu duygudurum bozuklukları arasında yükseklerden (mani) düşüklere (depresyon) kadar değişen duygudurum dalgalanmaları bulunur. Bipolar bozukluk ve depresyon arasında ayrım yapmak bazen zor olabilir.

.Siklotimik bozukluk. Siklotimik (sy-kloe-THIE-mik) bozukluğu, bipolar bozukluğa göre daha hafif olan yüksek ve düşükleri içerir.

.Yıkıcı ruh hali düzensizliği bozukluğu. Çocuklarda bu duygudurum bozukluğu, kronik ve şiddetli sinirlilik ve sık aşırı öfke patlamaları ile öfke içerir. Bu bozukluk tipik olarak genç yaşlarda veya yetişkinlikte depresif bozukluk veya anksiyete bozukluğuna dönüşür.

.Kalıcı depresif bozukluk. Bazen distimi (dis-THIE-me-uh) olarak adlandırılır, bu daha az şiddetli ancak daha kronik bir depresyon şeklidir. Genellikle devre dışı bırakmasa da, kalıcı depresif bozukluk günlük rutininizde normal şekilde çalışmanızı ve yaşamdan sonuna kadar yaşamayı engelleyebilir.

.Regl rahatsızlığı. Bu, bir hafta önce başlayan ve döneminizin başlangıcından sonraki birkaç gün içinde iyileşen ve adetinizin tamamlanmasından sonra minimal veya gitmiş olan hormon değişiklikleriyle ilişkili depresyon semptomlarını içerir.

.Diğer depresyon bozuklukları. Bu, eğlence amaçlı ilaçların, bazı reçeteli ilaçların veya başka bir tıbbi durumun kullanımından kaynaklanan depresyonu içerir.

tedavi
.İlaçlar ve psikoterapi depresyonu olan çoğu insan için etkilidir. Psikiyatristiniz semptomları hafifletmek için ilaç reçete edebilir. Bununla birlikte, depresyonu olan birçok insan bir psikiyatristi  görmekten de oldukça yararlanır.

.Şiddetli depresyonunuz varsa, hastanede yatmanız gerekebilir veya belirtileriniz düzelene kadar ayaktan tedavi programına katılmanız gerekebilir.

Psikoterapi
Psikoterapi, bir ruh sağlığı uzmanı ile durumunuz ve ilgili konular hakkında konuşarak depresyonun tedavisi için genel bir terimdir. Psikoterapi konuşma terapisi veya psikolojik terapi olarak da bilinir.

Depresyon için bilişsel davranışçı terapi veya kişilerarası terapi gibi farklı psikoterapi türleri etkili olabilir. Akıl sağlığı uzmanınız diğer tedavi türlerini de önerebilir.

Psikoterapi size nasıl yardımcı olabilir:

.Bir krize veya diğer mevcut zorluklara uyum sağlama

.Olumsuz inanç ve davranışları belirleme ve bunları sağlıklı, olumlu olanlarla değiştirme

.İlişkileri ve deneyimleri keşfetme ve başkalarıyla olumlu etkileşimler geliştirme

.Sorunlarla başa çıkmanın ve çözmenin daha iyi yollarını bulma

.Depresyonunuza katkıda bulunan sorunları belirleme ve daha da kötüleştiren davranışları değiştirme

.Hayatınızda bir memnuniyet ve kontrol duygusu kazanma ve umutsuzluk ve öfke gibi depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olma

.Yaşamınız için gerçekçi hedefler belirlemeyi öğretme

.Daha sağlıklı davranışlar kullanarak sıkıntıya tahammül etme ve kabul etme yeteneğini geliştirme

Psikoterapi için alternatif formatlar
Yüz yüze ofis oturumlarına alternatif olarak depresyon terapisi formatları mevcuttur ve bazı insanlar için etkili bir seçenek olabilir. Terapi, örneğin bir bilgisayar programıyla, çevrimiçi oturumlarla , videolar veya çalışma kitapları kullanılarak sağlanabilir. Programlar bir terapist tarafından yönlendirilebilir veya kısmen veya tamamen bağımsız olabilir

Hastane ve yatılı tedavi

Bazı insanlarda depresyon o kadar şiddetlidir ki hastanede kalmaya ihtiyaç vardır. Bu, kendinize düzgün bakamıyorsanız veya kendinize veya başka birine zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunuzda gerekli olabilir. Bir hastanede psikiyatrik tedavi, ruh haliniz düzelene kadar sakin ve güvende olmanıza yardımcı olabilir.

Kısmi hastanede ya da günlük tedavi programları da bazı insanlara yardımcı olabilir. Bu programlar, semptomları kontrol altına almak için gerekli olan ayakta tedavi desteği ve danışmanlık sağlar.

 

 

WhatsApp Destek