Çift-Aile Terapisi

Çift-Aile Terapisi

Çift-Aile Terapisi


Çift ya da aile terapisi, çift veya aile üyelerinin iletişimi geliştirmelerine ve çatışmaları çözmelerine yardımcı olabilecek bir tür danışmadır (psikoterapi).

Aile terapisi genellikle bir  psikiyatrist tarafından sağlanır.

Aile veya çift terapisi  çiftleri veya tüm  aile üyelerini veya sadece katılmayı kabul eden veya istekli olanları içerebilir. Özel tedavi planınız partneriniz veya ailenizin durumuna bağlı olacaktır. Aile veya çift  terapisi seansları, terapi seanslarına gittikten sonra bile size partnerinizle  veya ailenizle ilişkilerinizi  derinleştirme ve stresli zamanlardan geçme becerileri öğretebilir.

nelere yardımcı olur?
Çift terapisi, eşiniz, çocuklarınız , diğer aile üyeleri veya partnerinizle ile sorunlu ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Evlilik veya mali sorunlar, ebeveynler ve çocuklar arasındaki çatışma veya madde bağımlılığı veya akıl hastalığının tüm aile üzerindeki etkisi gibi belirli konuları ele alabilirsiniz.

Ailenizde ya da partnerinizde ek terapi veya rehabilitasyon tedavisi gerektiren bir akıl hastalığı veya bağımlılığı varsa, diğer akıl sağlığı tedavisi türleriyle birlikte aile terapisi yapabilir. Örneğin:

Aile terapisi, aile üyelerinin bir akrabasının şizofreni gibi ciddi bir akıl hastalığı varsa başa çıkmasına yardımcı olabilir - ancak şizofrenisi olan kişi, ilaçlar, bire bir terapi veya diğer tedavileri içeren bireysel tedavi planına devam etmelidir.

Aile terapisi stres, keder, öfke veya çatışmaya neden olan herhangi bir aile durumunda faydalı olabilir. Sizin ve aile üyelerinizin birbirinizi daha iyi anlamanıza ve sizi bir araya getirmek için baş etme becerilerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

 

Nasıl hazırlanırsın?

 Bir terapistle  kendi kararınızla görüşmek  isteyebileceğiniz gibi aile üyeleri veya arkadaşlarınızın  deneyimlerine dayanarak öneriler alabilirsiniz.

Bir terapist ile seanslar planlamadan önce, terapistin aileniz veya partneriniz  için uygun olup olmadığını düşünün. Dikkate alınması gereken bazı faktörler ve sorulacak sorular:

Eğitim ve deneyim. Eğitim ve öğretim geçmişiniz nedir? Aile psikoterapisinde uzmanlık eğitiminiz var mı? Ailemin sorunuyla ilgili deneyiminiz nedir?

Yer ve kullanılabilirlik. Ofisin nerede? Çalışma saatleriniz nedir? Acil durumlarda müsait misiniz?

Seansların uzunluğu ve sayısı. Her seans ne kadar sürer? Oturumlar ne sıklıkta planlanıyor? Kaç seans yapmayı beklemeliyim?

 

Ne bekleyebilirsiniz
Aile veya çift terapisi tipik olarak birkaç aile üyesini veya çiftleri terapi seansları için bir araya getirir. Bununla birlikte, bir aile üyesi veya kişi  bireysel olarak bir  terapi de görebilir.

Oturumlar genellikle yaklaşık 50 dakika ila bir saat sürer. Aile terapisi genellikle kısa bir dönem sürer (yaklaşık 12 seans. )-Bununla birlikte, ne sıklıkta görüşeceğiniz ve ihtiyaç duyacağınız seans sayısı ailenizin veya partnerinizin özel durumuna ve terapistin tavsiyesine bağlı olacaktır.

 Terapi sırasında şunları yapabilirsiniz:

Ailenizin veya partnerinizin sorunları çözme, düşünce ve duygularını üretken bir şekilde ifade etme yeteneğini inceleyebilirsiniz

Çatışmaya neden  olan  sorunları ve bu sorunların üstesinden gelmenin yollarını belirlemek için aile veya çift rollerini, kurallarını ve davranış kalıplarını keşfedebilirsiniz

Ailenizin veya partnerlerin birbirlerine bakma gibi güçlü yanlarını ve birbirlerine güvenme güçlüğü gibi zayıf yönlerini belirleyebilirsiniz

Sonuçlar
Aile veya çift terapisi aile çatışmalarını otomatik olarak çözmez veya hoş olmayan bir durumu ortadan kaldırmaz. Ancak sizin ve aile üyelerinizin birbirinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir ve zorlu durumlarla daha etkili bir şekilde başa çıkma becerileri sağlayabilir. Ayrıca ailenin beraberlik duygusu kazanmasına yardımcı olabilir.

 

WhatsApp Destek