Panik Atak

Panik Atak

Panik Atak

Panik atak, gerçek bir tehlike veya belirgin bir neden olmaksızın  ciddi fiziksel reaksiyonları tetikleyen ani bir yoğun korku durumudur. Panik atak çok korkutucu olabilir. Panik atak meydana geldiğinde kontrolü kaybettiğinizi, kalp krizi geçirdiğinizi ve hatta öleceğinizi düşünebilirsiniz.

Birçok insan yaşamlarında sadece bir veya iki panik atak geçirir ve belki de stresli bir durum sona erdiğinde sorun ortadan kalkar. Ancak tekrarlayan, beklenmedik panik ataklarınız varsa ve sürekli olarak başka bir atak korkusuyla geçirdiyseniz, panik bozukluğu adı verilen bir durumunuz olabilir.

Panik atakların kendisi yaşamı tehdit etmese de, korkutucu olabilir ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilir. Ancak tedavi çok etkili olabilir.

Belirtiler
Panik atak genellikle uyarı vermeden aniden başlar. Hiç beklenmedik zamanlarda atak yapabilirler - araba kullanırken, alışveriş merkezinde, uykuda veya iş toplantısının ortasında-.  Panik atak  nadiren  veya sık sık meydana gelebilir.

Panik atakların birçok varyasyonu vardır, ancak semptomlar genellikle dakikalar içinde zirve yapar. Panik atak azaldıktan sonra kendinizi yorgun ve yıpranmış hissedebilirsiniz.

Panik atak tipik olarak bu belirtilerden veya semptomlardan bazılarını içerir:

Yaklaşan kıyamet veya tehlike duygusu

Kontrol kaybı veya ölüm korkusu

Hızlı, çarpıcı kalp atış hızı

Terleme

Titreme

Boğazınızdaki nefes darlığı veya gerginlik

Sıcak basmaları

Mide bulantısı

Karın krampları

Göğüs ağrısı

Baş ağrısı

Baş dönmesi, sersemlik veya baygınlık

Uyuşma veya karıncalanma hissi

Gerçeksizlik veya kopukluk hissi

Panik ataklarla ilgili en kötü şeylerden biri, başka bir atağın geleceğini düşündüren  yoğun korkudur. Panik atak geçirmekten o kadar korkabilirsiniz ki, oluşabilecekleri belirli durumlardan kaçınabilirsiniz.

Ne zaman doktora görünmeli

Panik atak belirtileriniz varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın. Panik ataklar, rahatsız edicidir  tehlikeli değildir. Ancak panik atakları kendi başınıza yönetmek zordur ve tedavi olmadan daha da kötüleşebilir.

Panik atak semptomları, kalp krizi gibi diğer ciddi sağlık sorunlarının semptomlarına da benzeyebilir, bu nedenle semptomlarınıza  neyin neden olduğundan emin değilseniz, psikiyatristiniz  tarafından değerlendirilmeniz önemlidir.

 

 

WhatsApp Destek